Przygotowanie się do remontu wymaga na ogół naprawdę sporo czasu. Podczas jego trwania – kiedy wszystko okryte jest folią ochronną – funkcjonowanie jest poważnie utrudnione. Okazuje się jednak, że zdecydowanie więcej trudności nastręcza samo posprzątanie po remoncie. Doczyścić trzeba podłogi, usunąć wszelkie plamy, pozbyć się kurzu, który znajduje się niemalże w każdym miejscu, usunąć klej. Pojawia się więc pytanie jak doprowadzić dom bądź firmę do porządku i gdzie szukać pomocy.
Jeżeli remont był generalny, a posprzątanie bałaganu po nim jawi się nam jako zadanie trudne i naprawdę czasochłonne, warto zastanowić się nad zatrudnieniem fir
my sprzątającej. Sprzątanie poremontowe to rozmaite usługi. Najczęściej są to:
Firma sprzątająca pracuje, wykorzystując profesjonalny sprzęt, który obejmuje również ten pozwalający na mycie na wysokościach. Do tego dochodzą wysokiej klasy środki chemiczne o silnym działaniu, dzięki którym prace porządkowe postępują szybciej, a uzyskany efekt jest jeszcze lepszy.
Jak dobrze zaplanować sprzątanie po remoncie we własnym zakresie?
Prace poremontowe będą przebiegały sprawnie, jeśli każdy ich etap zostanie dokładnie zaplanowany. Przede wszystkim trzeba zacząć od zaopatrzenia się w odpowiedni sprzęt oraz środki chemiczne wysokiej jakości przeznaczone do czyszczenia różnych powierzchni i usuwania różnych plam. Nie można zapomnieć o zakupie ochronnych fartuchów i gumowych rękawiczek.
Zanim rozpocznie się remont zależy folią zabezpieczyć mebli, kominki, balustrady, półki, wykorzystując do tego folię. Trzeba pamiętać bowiem, że kurz znajdzie się wszędzie, a po zakończeniu remontu konieczne będzie jego usunięcie.
Ważną zasadą, której warto przestrzegać jest sprzątanie od góry do dołu. Zaczynamy od usunięcia kurzu z tych przedmiotów, które znajdują się naprawdę wysoko. Chodzi o lampy, żyrandole, ramy okienne, szyby. Kurz trzeba usunąć również ze ścian oraz sufitu. Idealnie sprawdzi się w tym wypadku sucha szmatka mikroaktywna, która ma właściwości elektrostatyczne.
Pył znajdujący się na podłodze usuwamy szczotką, która ma zarówno włosie, jak i gąbkę. Ta ostatnia sprawi, że podczas sprzątania kurz nie będzie wzbijał się w powietrze. Trapezoidalny kształt główki i zderzaki to gwarancja dotarcia do naprawdę trudno dostępnych miejsc. Nie trzeba również obawiać się szkód powstałych na skutek obijania się szczotki o meble oraz ściany.
Kiedy kurz i pył zostaną usunięte, można przystąpić do mycia. Wykorzystujemy do tego ciepłą wodę i detergent. Pamiętać trzeba, że za mycie podłóg zabieramy się na samym końcu. Szczególną uwagę przywiązujemy do parapetów, futryn, progów oraz listew przypodłogowych. Jeżeli sięgniemy po moc paskowy, to usunięcie plam z podłogi stanie się zdecydowanie prostsze. Sprzątamy dokładnie, nie pomijając nawet naprawdę drobnych elementów, do których zaliczamy włączniki światła, klamki, kurki kranu.
Sprzątanie po remoncie zajmuje dużo czasu. Końcowym efektem jest jednak piękne mieszkanie lśniące czystością.