Popularne powiedzenie mówi, że jesteśmy tym, co jemy. Choć z pozoru brzmi nieco śmiesznie, to w rzeczywistości spożywane przez nas produkty, bardzo silnie wpływają na nasze zdrowie, samopoczucie oraz ilość energii. Jedzenie powinno cechować się najwyższą jakością. Dużą rolę odgrywa nawet sposób przechowywania produktów spożywczych. Nikt przecież nie zasmakuje w rybie, która od kilku dni leży w lodówce i spływa na nią rozmrażający się lód czy rozlana śmietana. Dlatego regularne czyszczenie lodówki powinno na stałe wejść w krew. Jak robić to szybko oraz dobrze?
Pierwszym krokiem powinno być jej rozmrożenie. W tym celu wyjmij wszystkie produkty spożywcze i zrób przegląd. Wartościowe oraz nieprzeterminowane jedzenie odstaw na kuchenny blat. Zajrzyj w różne zakamarki i sprawdź, czy przypadkiem nie zawieruszył się gdzieś kawałek zepsutego sera czy szczypiorek, o którym wszyscy już zapomnieli. Przejrzyj też wszystkie słoiki i wyrzuć te sosy czy przetwory, które były otwarte już dawno temu. Prawdopodobnie osadza się na nich pleśń. Na koniec wyjmij wszystkie półki i tace. Odłącz lodówkę od prądu i pozostaw ją otwartą, aż do rozmrożenia. Cały lód powinien się stopić.
Zebrane półki oraz tace odłóż do miski z ciepłą wodą wraz z płynem do mycia naczyń i dokładnie je umyj.
Potem spłucz pianę oraz pozostaw wszystko do wyschnięcia. W tym czasie zajmij się samą lodówką – zbierz roztopioną wodę i przemyj ścianki, drzwi oraz zawiasy. Do tego celu najlepiej użyj wody z octem, w proporcji 3 łyżki octu na jedną szklankę wody. Nie da się ukryć, że jest to dość wonny, co więcej śmierdzący roztwór. Dlatego potem ponownie przemyj lodówkę czystą wodą, by wyeliminować ten zapach. Z trudno schodzącymi zabrudzeniami poradzisz sobie za sprawą mieszanki sody oczyszczonej z wodą. Nałóż papkę na brud, pozostaw na chwilę, a potem dokładnie przetrzyj ściereczką. Jeśli zostały jakiekolwiek pozostałości jedzenia, to zdrap je oraz pozbądź się nieświeżego zapachu. Gdy całość wyschnie, powkładaj półki i logicznie poukładaj produkty, tak by zawsze było wiadomo, gdzie szukać masła, a gdzie warzyw.
Żywność przechowywana w lodówce, ma to do siebie, że rozsiewa różne zapachy. Niekiedy mieszają się ze sobą i apetycznie wyglądające ciasto, zaczyna zalatywać zapiekaną z serem z poprzedniego dnia. Możesz sobie z tym łatwo poradzić. Wystarczy, że na półce postawisz talerzyk z kilkoma ziarnami kawy lub z sodą oczyszczoną. Są to produkty, które pochłoną zapachy. Pomoże także zawijanie jedzenia w folię aluminiową lub chowanie go do specjalnych i szczelnych pojemników. Dodatkowo rób co jakiś czas szybki przegląd i wyrzucaj jedzenie, które się zepsuło, które jest przeterminowane. Możesz też zaopatrzyć się w zapachy do lodówek, które znajdziesz w sklepach wielobranżowych. Te kilka trików pomoże ci w utrzymaniu czystości w lodówce, a co za tym idzie, w spożywaniu dobrego i zdrowego jedzenia.